Center for Defending Defenders | Savunucuları Savunma Merkezi 

According to our report titled The Crackdown, since 2016 more than 1,600 lawyers have been arrested and prosecuted. More than 600 lawyers were remanded in pretrial detention, 529 of which were subsequently convicted in accordance with Art. 314 of the Turkish Penal Code of membership to an armed terrorist organisation or disseminating terrorist propaganda and sentenced to a total of 3242 years in prison.

The Court of Cassation has so far upheld most of the convictions and the appeals which it is currently considering are too most likely to be upheld. The only venue of remedy for the victim lawyers is therefore submitting an individual application to the Turkish Constitutional Court (TCC), followed by a further application to the European Court of Human Rights (ECHR).

The Crackdown against lawyers has had such a chilling effect on the right of access to legal representation  that most of the arrested lawyers themselves do not have a lawyer to act for them.

Having examined more than a hundred indictments, court orders and judgments concerning our fellow lawyers in Turkey. We have prepared templates and sample arguments which the victim lawyers persecuted in Turkey may wish to make use of when applying to the TCC and ECHR.

We have also prepared sample arguments for those who are still being tried in Turkish Courts.

The Center for Defending Defenders will also be coordinating  third-party interventions which will be made to the ECHR concerning arrested / prosecuted lawyers.

We kindly ask our European colleagues who are experts in ECHR proceedings to provide pro-bono legal representation for the arrested / prosecuted lawyers.

Contact: general@arrestedlawyers.org

The Crackdown başlıklı raporumuza göre, 2016 yılından bu yana 1.600’den fazla avukat gözaltına alındı, 600’den fazla avukat tutuklandı ve binden fazla avukat hakkında dava açıldı. Şu ana kadar bu avukatlardan en az 529’u Türk Ceza Kanunu’nun 314. maddesi uyarınca 3242 yıl hapis cezasına mahkum edilmiştir. 

Yargıtay şu ana kadar mahkumiyet kararlarının çoğunu onamıştır ve şu anda görüşmekte olduğu temyiz başvuruları da büyük olasılıkla onama kararı ile sonuçlanacaktır. Bu nedenle mağdur avukatlar için tek çözüm yolu, Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) bireysel başvuruda bulunmak ve ardından Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvurmaktır.

Avukatlara yönelik baskılar, hukuki temsile erişim hakkı üzerinde öylesine caydırıcı bir etki yaratmıştır ki, tutuklanan avukatların temsil edecek bir avukatı dahi bulunmamaktadır.

Türkiye’deki meslektaşlarımızla ilgili yüzden fazla iddianameyi, mahkeme kararını ve hükmü inceledikten sonra, Türkiye’de zulme uğrayan avukatların AYM ve AİHM’e başvururken kullanmak isteyebilecekleri şablonlar ve örnek argümanlar hazırladık.

Ayrıca yine halen Türk mahkemelerinde yargılanmakta olan meslektaşlarımız için de örnek argümanlar / dilekçeler hazırladık. 

Savunucuları Savunma Merkezi, Türkiye’de tutuklu ya da tutuksuz yargılanan avukatların AİHM davaları için sunulabilecek muhtemel üçüncü taraf müdahalelerini ve AİHM süreçlerinde uzman olan Avrupalı meslektaşlarımızdan bu avukatlar için pro-bono hukuki temsil sağlamalarını da koordine edecektir.

İletişim: general@arrestedlawyers.org


PARTNERS

%d bloggers like this: